Kategorie bloga
Wyszukiwanie w blogu

Mysz optyczna czy laserowa - którą wybrać?

Dodany dnia2 lat temu

Mysz komputerowa to często niedoceniany, za to bardzo istotny element wyposażenia komputera. Kiedyś stosowano myszki przewodowe, obecnie rozwiązanie to zostało wyparte przez myszki bezprzewodowe. Ze względu na wykorzystaną technologię, również można rozróżnić wiele typów myszy. Są to m. in. mysz optyczna, czy laserowa. Którą wybrać, by później nie żałować swojego wyboru? Postaramy się rozjaśnić temat i ułatwić podjęcie odpowiedniej decyzji.

Jak działa mysz optyczna i laserowa

Sięgając pamięcią niezbyt daleko, przypomnieć sobie można klasyczne myszki kulkowe. Ich zasada działania opierała się na wykorzystaniu kulki oraz dwóch rolek. Na szczęście, to często niedokładne, ale też awaryjne rozwiązanie ma szczyt swojej popularności daleko za sobą. Pojawiły się modele, które korzystają z elementów mechanicznych. Jak działa mysz optyczna i laserowa? Zasady działania obu są dość podobne. Aby kursor się przemieścił, oba typy tych urządzeń oświetlają powierzchnię pod sobą. Światło to odbija się od niej i wraca do wnętrza myszy przez soczewki. Matryca wewnątrz niej może zarejestrować bardzo dużą ilość obrazów. Procesor na tej podstawie analizuje te obrazy i rozpoznaje kierunek i prędkość, z jaką urządzenie się porusza. Dlatego też da się używać myszy w powietrzu. Gdzie jest więc różnica? Jak sama nazwa wskazuje, jedna z nich wykorzystuje jako światło laser. Druga zaś diody LED.

Która mysz jest tańsza - optyczna czy laserowa?

Skoro znamy już zasady działania obu rozwiązań, czas na zasadnicze pytanie. Która mysz jest tańsza - optyczna czy laserowa? Jednogłośnie stwierdzić można, że tańsza jest optyczna. Zda ona egzamin zarówno w użytku służbowym, ale też prywatnym. Mysz laserowa jest trochę droższa. Powstała ona dla tych, którym zależy na większej precyzji urządzenia. Ma ona bardziej czułe podzespoły oraz często bardziej zaawansowaną budowę, która pozwala jej lepiej leżeć w dłoni użytkownika.

Mysz optyczna vs. laserowa

A więc która mysz tak naprawdę jest lepsza? Mysz optyczna vs. laserowa to starcie bardzo często spotykane w świecie komputerowym. Myszki optyczne doskonale sprawdzą się do pracy z niskim wartościami DPI. Do ich zalet należy zaliczyć niższą cenę oraz fakt prawidłowego działania na rozmaitych powierzchniach – także i tych o nieregularnej strukturze. Cechują się też sporą wytrzymałością, niezawodnością, energooszczędnością i prostotą czyszczenia. Ponadto, znajdują swoje zastosowanie w różnych obszarach – podczas codziennego użytkowania, w pracy biurowej czy w grach komputerowych.

Standardowa myszka laserowa teoretycznie jest lepsza, ale ma niestety swoje minusy – jednym z nich jest wyższa cena. Dodatkowo, by właściwie działała, wymagane jest podłoże o regularnej, gładkiej fakturze. Z problemem tym radzą sobie jednak modele nowej generacji, wyposażone w technologie BlueSpot, V-Track czy BlueTrack. Dzięki wzmocnionej wiązce lasera nawet szklany stół czy drewno nie stanowi dla nich problemu. Odznaczają się one jednak wyższą ceną, przez co często nie są wybierane przez przeciętnego użytkownika komputera.

Menu

Ustawienia

Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.