Kategorie bloga
Wyszukiwanie w blogu

Jak działać w przypadku przegrzania smartfona?

Dodany dnia2 lat temu

przegrzany smartfon

Zapewne zdarzyło Ci się korzystać z telefonu w trakcie upałów. Pełne słońce, telefon w uchwycie przy szybie czołowej, włączona nawigacja, odtwarzacz muzyki, antyradar, a urządzenie podpięte nieoryginalnym kablem do gniazda zapalniczki. Po dotarciu do celu, zdejmujesz telefon z uchwytu. Zauważasz, że jest on bardzo gorący - dużo bardziej, niż zwykle. Jak działać w przypadku przegrzania smartfona? W pierwszej kolejności należy wyłączyć wszystkie niepotrzebne aplikacje - często w tle jest ich uruchomionych sporo. Pamiętajmy, że każda z nich obciąża w pewien sposób procesor. Kolejnym istotnym krokiem jest zdjęcie z telefonu obudowy bądź etui (o ile takowe na nim się znajdują). Pozwoli to na lepszą cyrkulację powietrza i szybsze, bardziej efektywne chłodzenie. Oczywiście, telefon należy przenieść w miejsce, gdzie temperatura jest niższa i panuje cień, z dala od innych gorących urządzeń. Co ważne, nie należy wkładać urządzenia do lodówki, bowiem spowoduje to zbyt duży szok termiczny dla podzespołów. 

Przyczyny przegrzania smartfona

Przyczyny przegrzania smartfona mogą być różne. Najczęstszą z nich jest długotrwałe użytkowanie. Aspekt ten dotyczy osób, które korzystają z niego jako narzędzia pracy. Najczęściej wtedy, w tle uruchomionych jest sporo aplikacji. Drugą, także często spotykaną przyczyną wzrostu temperatury smartfona, jest korzystanie ze starego oprogramowania. Wtedy podzespoły muszą pracować bardziej intensywnie, by obsłużyć daną aplikację. Warto też pamiętać o używaniu oryginalnych akcesoriów. Chodzi tu głównie o ładowarki. Te najtańsze mogą niestety dostarczać zbyt wysokie napięcie, którego bateria nie będzie w stanie przyjąć. Co ciekawe, nawet używanie nieoryginalnego etui może zaburzać cyrkulację powietrza i wzrost temperatury urządzenia. Nie należy zapominać o bezpośrednim narażeniu urządzenia na warunki atmosferyczne - głównie promienie słoneczne. Szczególnie latem jest to bardzo niebezpieczne i może spowodować uszkodzenie akumulatora. 

Jak uniknąć przegrzania się smartfona?

Skoro już wiemy, skąd to zjawisko się bierze, nadszedł czas, by doradzić, jak uniknąć przegrzania się smartfona? Pierwszą ważną zasadą jest aktualizowanie aplikacji i oprogramowania. Wiele osób obawia się, że przez dokonanie aktualizacji, ich telefon komórkowy zacznie wolniej działać. Jest to powszechny, nieprawdziwy mit. Drugą zasadą jest używanie oryginalnych akcesoriów (ładowarki, kable, etui, powerbanki). Trzecia zasada to unikanie działania promieni słonecznych. Nie należy zostawiać smartfona w nasłonecznionym miejscu, lecz pilnować, aby leżał on w cieniu. Dodatkowo, warto unikać zbyt wymagających aplikacji i dużych obciążeń procesora. Pracę smartfona może też usprawnić wyłączanie aplikacji w tle oraz funkcji, które dodatkowo go obciążają. Nie używasz Bluetootha? Zatrzymaj jego działanie i nie przeciążaj systemu. Oczywiście istnieją specjalne aplikacje, dzięki którym można zmierzyć temperaturę urządzenia. Optymalna temperatura działania wynosi około 45 stopni Celsjusza. 

Menu

Ustawienia

Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.