Kategorie bloga
Wyszukiwanie w blogu

Samsung BD-J5900 – Test zakrzywionego Blu-raya z 3D i Wi-Fi

Dodany dnia4 lat temu

Oczywiście sprzęt w głównej mierze służy do oglądania filmów dostosowanych do telewizorów wysokiej rozdzielczości – i z tej funkcji wywiązuje się najlepiej. Kolory, ich głębia i ostrość obrazu nie pozostawiają pola do narzekań. Barwy są odpowiednio nasycone, a sceny akcji wyglądają pięknie i szczegółowo nawet gdy zawierają wysoki kontrast (np. podczas scen z wybuchami w nocy). Urządzenie radzi sobie bez problemu z wymaganiami jakie mamy wobec filmów na płytach Blu-ray, od których zawsze oczekujemy wielkiej szczegółowości w każdej sekundzie seansu. Warto też nadmienić, że odtwarzacz potrafi pokazać swoją jakość nawet na telewizorach, które nie mają natywnej rozdzielczości 1080p (1920x1080 pikseli), czyli Full HD.

Podobne wrażenia odniosłem również przy testowaniu filmów na płytach DVD. Ich odtwarzanie także przebiega bardzo sprawnie, a  BD-J5900 robi co może, by z obrazów kręconych w starszej technologii wyciągnąć jak najwięcej i zaprezentować je jak najlepiej na nowych, dużych wyświetlaczach. Nawet tak dynamiczne filmy jak Mad Max: Na Drodze Gniewu odpalone z formatu DVD wyglądają zadowalająco na tyle, że osoby mające dużą kolekcję DVD nie będą musiały się ich pozbywać po zmianie odtwarzacza. Różnica między starszymi filmami, a tymi na Blu-ray zawsze będzie wyraźna, jednak podzespoły Samsunga robią co mogą, by oglądanie DVD było przyjemne i pozwalało cieszyć się zbieraną przez lata dyskografią. Ciekawostką jest to, że nawet fani formatu DivX się tu odnajdą, bo omawiany sprzęt odtwarza także format DivX HD.

Odtwarzanie filmów w płyt to obecnie trochę za mało, by stać się centrum domowej rozrywki, dlatego na BD-J5900 obejrzymy także wideo streamowane bezpośrednio z Internetu. Wiodącymi aplikacjami w tym przypadku są oczywiście YouTube i Netflix, rynek tego typu usług rozwija się jednak bardzo dynamicznie w Polsce, możemy się zatem spodziewać, że serwisów z treścią do oglądania będzie w kolejnych miesiącach tylko przybywać (a nawet jeżeli nie to zasoby Netfliksa i YouTube'a są na tyle ogromne, że znajdziemy na nich aż za dużo rzeczy, które chcemy obejrzeć).


Z Internetem łączymy się klasycznie poprzez kabel wpinany do portu ethernetowego, lub przez Wi-Fi jeżeli wolimy rozwiązanie bezprzewodowe. Druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza gdy router znajduje się np. na drugim końcu domu, poza tym Wi-Fi daje też świetną możliwość nawiązania połączenia między telefonem i odtwarzaczem, dzięki czemu przerzucimy obraz ze smartfona na telewizor. BD-J5900 zostało zresztą stworzone w taki sposób, by odtwarzać jak najwięcej mediów zatem po skonfigurowaniu go w domowej sieci będziemy mogli uruchamiać na nim także zdjęcia, filmy czy muzykę trzymane na dyskach naszych komputerów. Obsługiwanie urządzenia w ten sposób jest stosunkowo łatwe i mocno zwiększa jego przydatność – tym bardziej, że cały czas mamy na myśli sprzęt, który jest przedstawiany jako „budżetowy”, a mimo to wszystkie jego możliwości stawiają go ponad większością podstawowych playerów Blu-ray, które skupiają się po prostu na uruchomieniu kilku formatów płyt.

W kwestii wyglądu odtwarzacz jest zakrzywiony i posiada charakterystyczne rowki na górnej części obudowy, co pokazuje że ma swój styl. Na szczęście styl ten nie jest zbyt nachalny i urządzenie naturalnie komponuje się z telewizorami, a nawet... chowa się przy nich. Zapraszając do siebie gości wielu z nich może nawet nie zauważyć, że macie odtwarzacz Blu-ray jeżeli choć trochę schowacie go na półce. Jest to „zasługa” braku jakiegokolwiek wyświetlacza czy nawet diody informującej o tym co dzieje się z BD-J5900. Jest to równocześnie jedyna drobna niedogodność jakiej udało mi się doszukać w tym urządzeniu, uważam jednak że posiadanie z przodu ładnie chowanego (za zaślepką) portu USB i zachowanie niewielkich rozmiarów jest dużo lepszym rozwiązaniem niż silenie się na umieszczenie wyświetlacza – tym bardziej, że odbiłoby się to na końcowej cenie sprzętu nie dodając mu aż tak dużej wartości użytkowej. Po prostu to co jest istotne w BD-J5900, czyli uniwersalność, szybkość działania i jakoś obrazu, znajduje się wewnątrz urządzenia, a nie na jego przedniej listwie.


Cechy Samsung BD-J5900:

  • Błyskawiczne uruchamianie filmów

  • Łączność z Internetem i korzystanie z aplikacji

  • Streaming mediów z komputera i telefonu

  • Niewielki rozmiar i waga

  • Użyteczny port USB

  • Obsługa Wi-Fi

  • Bardzo dobrze poprawia jakość filmów na DVD

Menu

Ustawienia

Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.