Kategorie bloga
Wyszukiwanie w blogu

7 sposobów na przyspieszenie laptopa

Dodany dnia2 lat temu

jak przyspieszyć laptopa

Z biegiem czasu każdy laptop prędzej czy później przestaje działać poprawnie. Jego parametry wydajności obniżają się, system coraz wolniej się uruchamia, a praca na nim staje się powolna i denerwująca. Na ten stan rzeczy wpływać może wiele czynników. Wolna praca laptopa może być bezpośrednio powiązana z niewystarczającą ilością miejsca na dysku twardym lub wynikać z poważnych błędów systemowych. Poniżej przedstawiamy 7 sposobów na przyspieszenie laptopa.

Najpopularniejsze sposoby na przyspieszenie laptopa

Obecnie znanych jest wiele metod, dzięki którym komputer powinien zyskać drugie życie. Oto najpopularniejsze sposoby na przyspieszenie laptopa: 

  • Systematyczne usuwanie niepotrzebnych, nieużywanych plików - banalna, ale jakże często zapominana przez użytkowników praktyka. Tak naprawdę to jeden ze skuteczniejszych sposobów na to, by przyspieszyć wolno działającą jednostkę. Obecnie np. Windows 10 posiada funkcję, dzięki której szybko pozbędziemy się od dawna nieużywanych plików. Nosi ona nazwę "oczyszczanie dysku".
  • Wyłączenie niepotrzebnych programów i aplikacji - często nie potrzeba wiele - wystarczy jedynie zamknąć nieużywane programy i aplikacje, które mogą go obciążać. W menadżerze zadań znajdziemy informację o obecnie uruchomionych programach. Wedle uznania, powinniśmy wyłączyć te, z których na tę chwilę nie korzystamy.
  • Instalacja najnowszej aktualizacji systemu operacyjnego - to najprostsza metoda, dzięki której poprawne działanie laptopa może zagościć w nim ponownie. Oprogramowanie często jest aktualizowane automatycznie, niestety zajmuje sporo czasu i gdy tylko trzeba zatwierdzić ten proces ręcznie, duża część użytkowników najzwyczajniej w świecie rezygnuje z tego działania.
  • Dołożenie pamięci RAM - najczęściej niezbędne jest przy starego typu konstrukcjach. Jeśli potrzebujemy komputera wyłącznie do codziennych czynności, takich jak sprawdzanie poczty, przeglądanie internetu czy obsługa prostych programów, na przykład edytorów tekstu, to wystarczyć powinny 4 GB pamięci. Jeżeli natomiast zależy nam na bardzo szybkiej pracy przy codziennym wykorzystaniu komputera albo laptop jest ci potrzebny do grania, to dobrym wyborem będzie 8 GB.
  • Czyszczenie laptopa - jeśli laptop ma aktywne chłodzenie i otwory wentylacyjne, z pewnością zdążył nazbierać już trochę kurzu, a jego ilość może zależeć od tego, w jakich warunkach był użytkowany. Kurz może ograniczyć przepływ powietrza, przez co wentylatory często nie są w stanie efektywnie chłodzić kluczowych układów. W efekcie, nagrzewa się on szybciej, a procesor zmniejsza taktowanie, przez co urządzenie działa odczuwalnie wolniej. Dwa proste sposoby do zastosowania w warunkach domowych, to wykorzystanie odkurzacza do wyssania kurzu z otworów wentylacyjnych laptopa (jeśli takie ma), lub wykorzystanie sprężonego powietrza w sprayu.
  • Wyłączenie uruchamiania programów przy uruchamianiu systemu - aby wyłączyć uruchamianie programów przy uruchamianiu komputera, otwieramy Menedżera zadań, a następnie klikamy kartę Uruchamianie. W kolumnie „Wpływ na uruchamianie” znajdziemy informacje o tym, które programy mają duży lub mały wpływ na uruchamianie komputera. Te, które mają duży wpływ, są „winowajcami” spowalniającymi działanie systemu.
  • Ograniczenie efektów specjalnych - system Windows oferuje sporo efektów wizualnych, które poprawiają jego stronę wizualną. Wygląda to bardzo ładnie, szczególnie gdy komputer jest nowy. Jest też druga strona medalu: mają one duży wpływ na obciążenie, a co za tym idzie – działanie komputera. Są one domyślnie aktywowane. Wyłączenie nawet tylko wybranych efektów może przyspieszyć działanie systemu na słabszych komputerach. W wyglądzie i animacjach możesz nie zobaczyć różnicy, a wydajność poprawi się wyraźnie.

Alternatywne sposoby na przyspieszenie laptopa

Oprócz wspomnianych wyżej metod, istnieją alternatywne sposoby na przyspieszenie laptopa. Jednym z nich jest użycie specjalnych programów, które "oczyszczają komputer". Warto zainwestować też w profesjonalnego antywirusa, który zabezpieczy komputer, wymagając mniejszej ilości zasobów. Trzecia metoda to karta graficzna, która wbrew pozorom nie wpływa tylko na działanie gier, ale także może poprawić funkcjonowanie systemu operacyjnego. Nowe Windowsy coraz bardziej polegają na mocy GPU. Posiadacze wiekowych i słabszych kart mogą odczuć po zmianie zauważalną różnicę w działaniu systemu. Jeśli jednak masz w miarę nowoczesny układ graficzny w swoim komputerze, wymiana tego komponentu będzie zbędna.

Sposoby na przyspieszenie laptopa - który wybrać

Tak naprawdę, to nie wszystkie sposoby na przyspieszenie laptopa. Który wybrać, jeśli dostępnych ich jest aż tyle? Należy sprawdzić każdy po kolei, by utrzymywać komputer i jego podzespoły w dobrej i sprawnej formie. Kontrola działania pozwoli na bezawaryjne użytkowanie sprzętu przez długie lata, bez zbędnych wizyt konserwatorskich w serwisie.

Menu

Ustawienia

Kliknij, aby zobaczyć więcej produktów.
Nie znaleziono żadnych produktów.